Pripraviti morate govor, pa ne veste, kje začeti? Imate tremo? Ste zaskrbljeni, kako bo vse skupaj izpadlo? Lahko berete z lista ali se morate govor naučiti na pamet? Ta vprašanja si zastavljajo mnogi… Javno nastopanje res ni mačji kašelj. Je veščina, ki je ključna za uspeh v profesionalnem svetu. In da se jo naučit.
Javno nastopanje je veščina, ki se razvija s prakso. Zato je pomembno, da ne glede na to, na kateri točki ste zdaj, koliko znanja in izkušenj imate, da se zavedate, da se z vsakim govorom lahko naučite česa novega in postanete boljši!
Kako pa pripravite učinkovit, zanimiv govor? Predvsem s tem, da se nanj temeljito pripravite. V nadaljevanju dobite nekaj konkretnih namigov in nasvetov:
⭐ Poznavanje občinstva
Prilagodite vsebino in ton govora glede na to, kdo vas posluša oziroma komu je govor namenjen. Bodite jasni in jedrnati. Kratka in jasna sporočila pogosto naredijo večji vtis.
⭐ Poznavanje teme
Temeljito razumevanje teme vam bo dalo samozavest, ki jo potrebujete za učinkovit nastop.
⭐ Struktura je ključ.
Uvod, jedro in zaključek naj bodo jasno ločeni. Vsak del naj ima svoj namen in vodi publiko skozi vaše sporočilo. Govor je seveda lahko zapisan, priporočljivo, da na manjših kartončkih, ne na enem ali dveh velikih listih. Ni pa dobro, če ga samo berete. Uporabljajte močan stik z očmi. To pokaže samozavest in vzpostavlja povezavo z občinstvom.
⭐Zgodbe pritegnejo.
Vključite osebne zgodbe ali primere, ki bodo vaš govor naredili bolj zanimiv. Ljudje imajo radi zgodbe, primere iz prakse, sploh če v njih vzbudijo čustva.
⭐ Tehnike dihanja
Naučite se tehnik dihanja, ki vam pomagajo ohranjati mirnost in zbranost med govorom.
⭐Vaja dela mojstra.
Vadite svoj govor vnaprej, idealno pred ogledalom ali kamero, da se navadite na lastno izražanje in telesno govorico. Preberite ga še komu, na glas, da dobite povratno informacijo in pridobite na samozavesti.
Vas zanima več? Bi bili radi še boljši na tem področju?
Več konkretnih napotkov najdete tudi v povzetku enega od mojih predavanj, ko smo se družili s podjetniki in podjetnicami v Beli krajini.
Če potrebujete dodatno pomoč, pa se mi oglasite na 𝒔𝒂𝒃𝒊𝒏𝒂@𝒔𝒂𝒃𝒊𝒏𝒂𝒈𝒐𝒔𝒆𝒏𝒄𝒂.𝒄𝒐𝒎. Lahko se dogovorimo za individualne treninge oziroma kakšno drugo obliko sodelovanja – na primer za izvedbo izobraževalne delavnice v živo ali preko spleta.