“Saj je vseeno, kolikokrat objavim, na FB je že toliko ‘smeti’ in sponzoriranih objav, da razmišljam, da bi kar ignorirala vse skupaj in svoj čas usmerila drugam!” je pred nekaj dnevi potarnala kolegica, samostojna podjetnica, ki je (tako kot mnogi s.p.-jevci) ‘multipraktik’, ko gre za stvari, povezane s poslom. Me ne čudi, da je to rekla. Tudi sama sem že nekajkrat pomislila na to, da je FB resnično postal skladišče in smetišče hkrati. Toda, če dobro pomislim, se z dobrimi nastavitvami da marsikaj rešiti. Da je tvoje delo opaženo, pa je potrebno precej več kot zgolj objavljati statuse, slike in video posnetke. Potreben je dober vsebinski marketing.
Zaradi milijonov slik in videjev, ki so dnevno naloženi na FB, že algoritem poskrbi, da se vse objave ne prikazujejo in da tako tudi tvojih objav, naj gre za profil ali stran, vsi ne vidijo. Potem pa seveda sledi dilema, kaj storiti, sploh če želiš promovirati svoj posel, pridobiti na prepoznavnosti, privabiti ljudi na svojo spletno stran… V nadaljevanju nekaj namigov.
Facebook ni edino družabno omrežje
Je vse, kar počneš, da bi povečal(a) prepoznavnost, to, da objavljaš na Facebooku? E, mislim, da ti bi že moralo biti jasno, da samo od tega ne bo uspeha. V poplavi spletnih vsebin in družabnih omrežij je sicer pomembno, da izbereš pravi način za promocijo, a zgolj z objavljanjem fotk in statusov na FB ne bo tolikšnega odziva javnosti kot bi si želel(a). Vse bolj in bolj v ospredje stopa nepreklicno dejstvo – posel smo ljudje. Že res, da smo zelo aktivni kar se tiče brskanja po spletu, da tako najhitreje pridemo do informacij in da je dobro imeti poleg FB strani tudi spletno stran ter še kak profil na katerem drugem družabnem omrežju. A še vedno drži tudi to – ljudje bodo morda pozabili, kaj si rekel(a) oziroma zapisal(a), nikdar pa ne bodo pozabili, kako so se ob tem (ali ob tebi) počutili. [tweetshare tweet=”Treba je negovati odnose, ohranjati stike, pomagati sočloveku – v živo, ne le prek spleta.” username=”SabinaGosenca”]
Dobra spletna stran
Poleg tega, da so na njej tvoji kontaktni podatki, priporočila in reference, fotografije izdelkov – produktov oziroma fotografije z dogodkov, ki si se jih udeležil(a)… je seveda spletna stran pomembna tudi zato, ker lahko na njej pišeš blog, ki je odličen način promocije tega, kdo si, kaj počneš, kako razmišljaš in kako lahko pomagaš drugim. Ja, prav slednje – pomagati drugim na poti k uspehu, sreči, zadovoljstvu je zelo pomembno. Namreč, prodaja ne sme biti v prvem planu, lahko pa preko dobrega zapisa na spletni strani kakšnega od bralcev ali bralk navdušiš, da bodisi kupi tvoj produkt bodisi pokaže interes za najem tvoje storitve (odvisno, kaj pač počneš). Ne bom rekla, da moraš imeti profesionalno narejeno spletno stran – v WordPressu si jo lahko z nekaj truda izdelaš celo sam(a) oziroma najameš nekoga, ki se na to spozna, pa ne zapraviš na stotine evrov. Je pa dobro, da vendarle ne delaš nekaj “na pol”; poskrbi za zanimive opise, kakovostne fotografije, kontaktne obrazce (za pošiljanje e-novic in nagradne igre, na primer…). In redno objavljaj, naj ne bo spletna stran zgolj dolgočasna oglasna deska, pri kateri bodo objavljene zastarele novice ali informacije, ki že dolgo več ne bodo aktualne.
Spletno mreženje – LinkedIn
Če želiš, da o tebi in tvojem delu izve še več ljudi, potem je LinkedIn prava stvar. Toda, pozor! Ne gre za še eno družabno omrežje v nizu tistih, kjer se objavljajo fotke dobrot iz domače kuhinje, otrok, ki skačejo po stanovanju, travi, plaži…, hišnih ljubljenčkov, ki so sicer zelo simpatični… LinkedIn je smiseln zate, če si dejansko “z glavo pri stvari” (v poslovnem smislu), ker želiš stkati nove poslovne vezi, dati ljudem vedeti, kako jim lahko pomagaš, kakšne so tvoje vrednote, ki te vodijo pri delu, tvoje reference, izzivi, ki te čakajo… Gre torej za poslovno družabno omrežje, kjer je potreben bolj profesionalni pristop, saj vsaka tvoja objava ali komentar lahko prinese novo priložnost za uspeh v poslu, lahko pa se ti zaradi slabe, neprimerne objave priložnost izmuzne iz rok. Paziti je treba, da tvoje objave niso žaljive, provokativne. Izogibaj se objavam o delikatnih tematikah, ki sprožajo burne odzive v javnosti, ki delijo javnost na dva pola in ki bi pri komu od tvojih povezav povzročile negativne občutke (jeza, strah, žalost, ponižanje…). LinkedIn pač ni primeren za tovrstne objave in komentarje. Ostani profesionalec/ka in neguj (poslovne) odnose.
Udeležba na seminarjih, srečanjih, poslovnih druženjih
Kot sem že omenila, pa vendarle ne moreš uspeti samo s komunikacijo prek spleta. Ni dovolj, da zgolj objavljaš fotografije, video posnetke, bloge… Pomembno je, da se kdaj pa kdaj udeležiš tudi kakšnih seminarjev, dogodkov, sejmov, poslovnih srečanj. V Sloveniji jih ne manjka, mnogi od njih so celo brezplačni. Enako velja za pridobivanje novih znanj.
Če želiš pridobiti še kak namig, kako biti boljši pri promociji na družabnih omrežjih, kako ustvarjati zanimive objave, kako se lotit pisanja bloga in/ali kako ustvariti dober profil na LinkedInu ter pridobiti nove poslovne stike, pa mi se mi oglasi preko e-pošte: sabina.gosenca@gmail.com
Sorodne povezave:
The Social MS – The importance of Content Marketing
SocialMediaToday – 5-things-you-should-avoid-posting-linkedin