Če želimo pritegniti pozornost, prepričati in navdušiti, se moramo nenehno prilagajati okoliščinam in predvsem občinstvu. Pomeni, da komunikacija ni le enosmeren proces, ampak mora biti dinamična in odzivna na signale, ki jih prejemamo. Statika v komunikaciji namreč pomeni, da ne prepoznavamo novih priložnosti za rast in izboljšanje.
Če izberete en pristop in ga ponavljate brez sprememb, to vodi v dolgočasnost in pomanjkanje angažiranosti.
Kjer ni gibanja, tam ni napredka.
V vsakem pogovoru, bodisi v osebnem življenju, bodisi v poslovnem svetu, je ključna dinamika. Če ne sledite reakcijam sogovornika, bodisi na telesno govorico bodisi na njegove besede, boste zamudili priložnost za prilagoditev in izboljšanje pogovora. Pomembno je, da se odzivate na spremembe v tem, kar govori sogovornik, in da se prilagajate njegovemu razpoloženju, potrebam in potrebam trenutne situacije.
Enako velja, ko gre za nastop pred občinstvom.
Kadar se komunikacija nenehno prilagaja in razvija, je bolj verjetno, da bo občinstvo angažirano, da bo sodelovalo (npr. z zastavljanjem vprašanj) in se bo bolj povezalo z vsebino.
Pomen govorice telesa
Govorica telesa je eden izmed najpomembnejših vidikov dinamike v komunikaciji. Preko telesne govorice sporočamo neverbalna sporočila, ki so lahko pogosto celo močnejša od besed. Vse od pozicije telesa, gestikulacije rok, usmerjenosti pogleda in celo pozdrava – vse to vpliva na to, kako nas dojemajo drugi in kako se povežemo z njimi.
- Uporaba rok pri govoru: Roke so močno komunikacijsko orodje, ki pripomore k močnejšemu izražanju oziroma pomaga pri poudarjanju ključnih točk. Ko med govorjenjem uporabljamo roke, to signalizira samozavest in povečuje verodostojnost našega sporočila. Ko torej govorite pred občinstvom, ne držite rok v žepih, temveč jih uporabljajte. Pomiuslite, kako se pogovarjate s sosedo, prijateljem, sodelavcem – stojite kot kip, z rokami v žepih, ko razlagate? Verjetno ne. Prej ali slej nekaj pokažete z roko, odprete dlani ipd. Seveda pa je dobro, da ne pretiravate, saj prekomerna gestikulacija lahko odvrača pozornost.
- Odprta ali zaprta telesna drža: Telesna drža daje močan signal o našem stanju duha. Odprta telesna drža – ko smo rahlo nagnjeni naprej, z odprtimi rameni – kaže, da smo pripravljeni na komunikacijo in sodelovanje. Nasprotno, zaprta telesna drža, ko so roke prekrižane ali se na stolu naslonimo nazaj, lahko nakazuje obrambni mehanizem ali pomanjkanje interesa. Zato je pomembno, da skozi komunikacijo ohranjamo odprto držo, ki spodbuja zaupljiv odnos.
- Kam je usmerjen pogled? Očesni stik je ključen za gradnjo zaupanja in občutka povezanosti. Ko se pogovarjamo s sogovornikom, si prizadevajmo za prijeten očesni stik, saj to pomeni, da smo prisotni in angažirani. Če pogledamo stran, lahko to vzbuja vtis, da nismo iskreni ali da nas pogovor ne zanima. Poleg tega se je treba izogibati prekomernemu iskanju pogleda po prostoru, saj to lahko sproži občutek negotovosti. Pretirano “buljenje” pa seveda tudi ni priporočljivo.
- Pozdrav – kaj sporočamo z njim? Pozdrav je prva priložnost, da pokažemo svojo energijo in odnos do sogovornika. Ko pozdravimo, je pomembno, da se ne osredotočamo le na besede, ampak tudi na neverbalno komunikacijo – nasmeh, očesni stik in odločen, a ne preveč močan stisk roke, če gre za poslovni kontekst. Pozdrav lahko pove marsikaj o tem, kako bomo nadaljevali pogovor, zato je dobro, da ta prvi stik prenese občutek spoštovanja in odprtosti.
Nihče ni popoln.
Ker pa je dobra komunikacija dinamična, vsekakor ne gre pričakovati, da bo popolna. Z odpiranjem prostora za napake in prilagajanjem različnemu občinstvu in okoliščinam se izognete stagnaciji in omogočite napredek.
Bodite pozorni na neverbalne signale in na to, kako se ljudje odzivajo na vaša sporočila. Se odzivajo, zastavljajo vprašanja oziroma odgovorijo na vaša vprašanja… ali pogledujejo drugam, zehajo, se ne odzivajo? Če ugotovite, da ste zašli v smer, ki ne vodi do želenih rezultatov, spremenite svojo taktiko.
Ne bojte se preizkusiti različnih pristopov in metod, ves čas pa bodite tudi odprti za povratne informacije. Ko vam nekdo pove, kaj ni bilo v redu, bodite pripravljeni poslušati in prilagoditi svoj pristop za naslednjič.