V zadnjih tednih sem bila obdana z različnimi ljudmi, številnimi vprašanji, pogumom in občasno tudi malo treme. Vodila sem izobraževanja – v živo in preko spleta – ter moderirala dogodke, kjer so se ljudje soočali s tistim, kar mnoge plaši: javnim nastopanjem. Različne skupine, različne vsebine, a eno spoznanje je vedno znova prišlo na plano: če želiš biti dober govorec, ni dovolj le priprava. Ključ je v tem, da si usklajen(a) sam(a) s sabo, s svojimi vrednotami in govoriš o stvareh, ki so ti blizu. Takrat nisi le dober(a) – si odličen(a)!
Udeležencem sem na dogodkih podelila veliko praktičnih nasvetov ter jih spomnila na nekatere ključne stvari, ki vplivajo na to, kako (ne)samozavestni smo pred kamero ali mikrofonom ter kakšen vtis pustimo pri ljudeh.
Z vami danes delim ključne misli in napotke, za katere sem prepričana, da pridejo prav tudi komu od vas.
🔹 Samozavesten nastop ni rezerviran samo za tiste, ki se rodijo z darom govora.Gre za veščino, ki jo lahko razvijemo – korak za korakom, z vajo in pravo miselno naravnanostjo.
🔹 Ne govoriš za oskarja – govoriš ljudem. Javni nastop ni igra, kjer moraš “odigrati vlogo”. Pred kamero, mikrofonom ali sodelavci govori tako, kot bi govoril/a s prijateljem – pristno, spoštljivo. Ker ti prijatelj veliko pomeni. Povej zgodbo. Poimenuj svoje občinstvo (vsaj v mislih). Ne “drži govora”, ampak ustvari stik.
🔹 Avtentičnost je magnetna – Ljudje začutijo, ali govorimo iz srca ali pa se trudimo biti nekdo drug. Tvoj poslušalec bo opazil veliko manj tvojih napak, kot si misliš – predvsem pa bo začutil tvojo pristnost. Ljudje se povežemo s tistimi, ki si upajo biti resnični. Pozabi na popolnost. Samozavest ni v popolnosti, ampak v sprejemanju samega sebe.
🔹 Trema je kot kava – malo je ne škodi! – Trema ni nekaj nenavadnega, občuti jo večina ljudi, ko je treba javno nastopati. Bistvo ni v tem, da je nikoli več ne bi občutili, ampak da jo prepoznamo kot naravni del procesa in jo preusmerimo v energijo, ki nam pomaga. Če jo obrnemo v energijo, postanemo bolj živi in povezani s publiko. Dobra novica: Ali veš, da tvoj poslušalec opazi le 1/8 tvojih telesnih reakcij!
🔹 Priprava je ključ, a spontanost je čarovnija – Bolje kot poznaš vsebino, lažje se sprostiš in prilagodiš situaciji. Vizualizacija in miselna priprava pa sta tvoj najmočnejši orodji.
🔹 Jezik telesa je glasnejši od besed – Pokončna drža, očesni stik in prijazen nasmeh so tvoji supermoči. Ne podcenjuj vpliva prvega vtisa!
🔹 Humor in napake te ne delajo šibkega, ampak človeškega. – Napake? Pff, kdo jih pa nima! Če se zatakneš, se nasmej. Če pozabiš kaj, preprosto nadaljuj. Najbolj simpatični govorniki niso tisti, ki so popolni, ampak tisti, ki znajo zadeve rešiti sproti.
Komunikacija ni le prenos informacij – je energija, ki jo deliš.
Ko se pred nastopom, na katerega si se pripravil(a), ustaviš, globoko vdihneš in se vprašaš: “Kaj želim, da ljudje odnesejo od tega?”, postaviš pravo miselno naravnanost. Tvoj glas, tvoji gibi in tvoj način izražanja bodo sledili tej jasnosti. In takrat, ko si najbolj TI, si tudi najbolj prepričljiv(a).
Ko naslednjič stopiš pred ljudi – naj bo to pred kamero, sodelavci ali polno dvorano – si daj dovoljenje, da si TI. Ni treba biti perfekten(a). Ni treba imeti dramatičnega govora. Bodi pristen(a), ker prav to je tvoja največja supermoč.
In če se kaj zalomi? Nasmeh reši večino situacij.