»Odlično si to izpeljala!« mi je pred kratkim, po moderiranju dogodka z gospodarstveniki in predstavniki občine, dejala znanka, ki me je v tovrstni vlogi videla prvič. »Tebi je to delo res pisano na kožo!« je po ogledu podkasta, ki sem ga za Dolenjski list posnela pred kratkim, dejala oseba, ki me pozna že vrsto let in spremlja moje delo. »Rojena si za mikrofon in kamero,« sem v svoji več kot dvajsetletni karieri slišala že od mnogih.
Res mislite, da vedno dobim le pohvale? Ne, daleč od tega. Je pa pomembno, da znam negativno kritiko sprejeti profesionalno.
Ko sem pred leti delala na košarkarskih tekmah KK Krka kot napovedovalka, sem od kakšnih navijačev, sploh ko je bil poraz, slišala precej ostrih besed. Marsikatere od njih so me prizadele, velikokrat so bile izrečene v afektu, kakšni navijači so bili tudi pod vplivom alkohola. Tudi ko sem vodila prireditve ali bila v televizijskem studiu v živo kot voditeljica, so se kdaj zgodile napake. Seveda, saj jih vsi kdaj naredimo … no, ali pa se zmedemo, ker denimo tehnika zataji. 😊
Zakaj je pomembno, kako se odzovemo na negativno kritiko?
Ko prejmemo negativno kritiko, je naš prvi impulz lahko, da se ubranimo ali celo napademo, ker nas prizadene. Vendar pa takšna reakcija običajno ni produktivna in lahko škoduje našim odnosom z nadrejenimi, sodelavci ali strankami.
Profesionalen odziv na negativno kritiko pa lahko poveča naš ugled, izkazuje našo sposobnost za samorefleksijo in rast ter krepi naše sposobnosti v prihodnosti.
1. Ostanite mirni in obvladujte svoja čustva
Ko prejmemo negativno kritiko, je naravno, da nas prevzamejo čustva, vendar moramo ohraniti mirnost. Sama sem se naučila, da je v trenutkih kritike najbolje, da si vzamem trenutek za pomiritev in preudarno obravnavanje kritike. Priznam, nisem vedno ravnala tako. Večkrat sem se odzvala s povišanim glasom, pokazala užaljenost, ranjenost, nestrinjanje s podano kritiko, četudi sem globoko v sebi vedela, da se morda res nisem najbolje pripravila ali da sem stvari naredila površno. Tudi jaz sem bila nekoč začetnica v svojem poslu in ko danes gledam nazaj, ne bom rekla, da mi je žal, vem pa, da sem skozi te izkušnje postala boljša in bolj pripravljena. Učenje iz napak je tisto, kar me je naredilo boljšo profesionalko.
2. Poslušajte in sprejmite kritiko
Poslušanje, kaj nam sporoča druga oseba, je ključno. Pri vsakem prejemanju povratnih informacij je pomembno, da natančno poslušamo, kaj je bilo povedano. Sama sem ugotovila, da lahko tudi najbolj negativna kritika ponudi pomemben vpogled v moje delo. Konstruktivna kritika ni napad na nas kot osebo, ampak usmeritev, kako lahko naredimo naslednji korak.
3. Postavite vprašanja in iščite konkretne predloge za izboljšanje
Če želite razumeti, kako se lahko izboljšate, postavite vprašanja. To kaže na vašo odprtost za rast. Sama po kakšni prireditvi ali snemanju podkasta sodelavce in sodelavke vprašam, kako se jim je zdelo, kaj lahko še izboljšam. Res je, da se pri javnem nastopanju pozna več kot 20 let izkušenj, in običajno ko se neka oddaja ali prireditev zaključi, sama že vem, ali je šlo vse gladko ali ne, pa vendar. Če postavim konkretna vprašanja, dobim tudi jasne smernice za izboljšanje.
Ravno ko smo začeli s snemanji podkasta, sem v pogovoru s snemalcem in producentom hitro ugotovila, da sem prevečkrat vmes, ko je sogovornica govorila. Jaz pa sem se strinjala z njo, ne le kimala z glavo, ampak ob prikimavanju tudi izrekla več besed, kot so “Aha,” “Seveda” ipd. To pa je pri obdelavi zvočnih posnetkov moteče, ker se sliši tako mene kot sogovornico. Ko smo nekaj tednov zatem snemali naslednji podkast, sem bila v tem že veliko boljša.
4. Ohranite profesionalen in spoštljiv ton
Ko prejmete kritiko, ostanite spoštljivi in profesionalni. Kritika ni nujno napad na vas kot osebo, temveč priložnost, da pokažete svojo sposobnost obvladovanja situacije in svojo zrelost. V preteklosti sem se naučila, da vsakokrat, ko se odzovem z mirnostjo in profesionalizmom, to pozitivno vpliva na moj ugled kot strokovnjakinje.
Če se vam npr. zgodi, da ste kritizirani na sestanku, da ste zamudili določen rok, namesto napadov na sodelavce raje recite: “Razumem, da sem naredil(a) napako, in zavedam se, da to vpliva na projekt. V prihodnje bom zagotovil(a), da bom bolje usklajen(a) s časovnimi okvirji.” S tem pokažete svojo odgovornost in profesionalnost.
5. Naučite se iz kritike in jo uporabite za rast
Kritika je priložnost za izboljšanje, zato jo sprejmite kot darilo. Z vsako kritiko se lahko naučimo nekaj novega, kar nas pripelje do večje profesionalnosti in samozavesti.
Danes, po več kot dvajsetih letih izkušenj z delom v medijih in na različnih odrih, vem, da so me kritike »utrdile« in da si jih danes več ne jemljem k srcu, saj se še kako dobro zavedam, da nikoli ne bom vsem všeč. Ne smem se osredotočati na to, da bi vsem ugajala. Kakovostna vsebina, dobro opravljeno delo, prijaznost do ljudi, s katerimi sodelujem, in suveren javni nastop so tisti, na kar moram biti osredotočena. Konstruktivna kritika pa je tudi več kot dobrodošla, saj mi omogoča rast in razvoj. Usmerja me, da postanem še boljša v tem, kar počnem.
Nenazadnje, pa ne najmanj pomembno: zavedam se, da mi konstruktivno kritiko lahko poda le tisti, ki ima tovrstno strokovno znanje in izkušnje, ne pa nekdo, ki »komentira iz kavča ali gostilne«.
Kako se pa vi odzivate na negativno kritiko?