Decembrski čas je prinesel hitenje in vrvež, ki pa pogosto zasenčita tisto, kar je resnično pomembno. Med dolgimi seznami opravil, ker marsikdo želi še v zadnjih delovnih dneh nadoknaditi čim več za nazaj, in iskanjem popolnega darila se preprosti trenutki iskrene bližine pogosto izgubijo. Kaj pa, če bi letos naredili nekaj drugačega?
Naj bo vaša komunikacija usmerjena v povezovanje in sodelovanje. Šele takrat, ko smo zares prisotni, postanejo trenutki zares nepozabni.
Kaj če bi dejansko upočasnili korak, pustili kakšno stvar nedokončano (ker bo v novem letu priložnost, da nadaljujemo začeto) in se prepustili tretutkom, ki so tu in zdaj?
Lepa beseda, nasmeh, iskren pogovor, nekaj trenutkov, ko nekoga resnično poslušamo – to so tudi čarobnosti praznikov, ki jih ni mogoče zaviti v darilni papir. Seveda je lepo imeti darila pod smrečico, mizo, polno dobrot, lepo okrašeno stanovanje, pisarno, delovno okolje… Vse to je lepo. A nič ni narobe, če je vsega tega “kiča” manj, več pa tistega, kar resnično šteje.
Morda je letos pravi čas, da se vprašamo, kako lahko svojo komunikacijo usmerimo v resnično povezovanje, ne le s svojimi bližnjimi, temveč tudi s sodelavci, partnerji in strankami.
Sedem ključnih smernic za dobro komunikacijo v prednovoletnem času
- Izrazimo hvaležnost. Naj bo to zahvala za uspešno sodelovanje, spodbuda sodelavcu, ki je v letu pokazal veliko truda, ali preprosto lepa misel, ki jo delimo ob zaključku leta. Iskrena zahvala je ena najlepših gest, ki ne potrebuje veliko časa, a pušča globok vtis.
- Prisluhnimo. V času, ko se vsem mudi, so trenutki, ko resnično prisluhnemo drugim, še toliko bolj dragoceni. Bodimo pozorni na to, kaj nam ljudje pripovedujejo – tako bomo pokazali, da nam je mar. Vzemimo si ta čas.
- Bodimo jasni in iskreni. Pri voščilih, poslovnih sporočilih ali nagovorih poskrbimo, da bo naše sporočilo jasno in jedrnato. Iskrenost vedno naredi vtis in zgradi zaupanje.
- Naj bo naše sporočilo osebno. Pri pisanju prazničnih želja ali poslovnih voščil poskusimo biti bolj osebni. Namesto generičnih fraz se osredotočimo na to, kaj je za posameznika resnično pomembno. Ne pozabimo na to, da so sporočila, napisana na roko, še vedno najbolj osebna, pristna. Mnogi ljudje prav to pogrešajo v sodobnih časih.
- Uporabimo pravo mero topline. V prazničnem času ljudje cenijo toplino in osebni dotik v komunikaciji. Naj bodo besede prežete s toplino, ne glede na to, ali gre za poslovne ali osebne stike.
- Poudarimo pomen skupnih dosežkov. Zaključek leta je čas za obeleževanje uspehov. V komunikaciji s sodelavci ali poslovnimi partnerji je smiselno izpostaviti skupne dosežke in izraziti hvaležnost za prispevek vsakega posameznika.
- Načrtujmo z mislijo na prihodnost. Prazniki so tudi čas, ko lahko s sodelavci in partnerji delimo svojo vizijo za prihodnje leto. Poudarimo priložnosti za rast in razvoj ter spodbudimo optimizem.
Pogled nazaj z mislijo na prihodnost
Zaključek leta ni le čas za odštevanje dni do novega začetka, temveč tudi za refleksijo. Za vsakogar izmed nas je to idealen trenutek, da ocenimo doseženo in razmislimo, kako lahko izboljšamo svoje odnose z ekipo, partnerji in strankami.
Ne pozabimo, da je prav komunikacija ključni most do uspeha. Naj bo ta prežeta z iskrenostjo, toplino in mislimi na ljudi okoli nas. Kajti šele takrat, ko smo zares prisotni, postanejo trenutki zares nepozabni.