Prvi vtis je ključen. Ljudje si o vas ustvarijo mnenje v prvih 7 sekundah, zato je pomembno, da ste pripravljeni. Pa saj to že veste, kajne? Ampak zakaj se potem zgodi, da v praksi pogosto pozabimo na to?
Zato, ker smo lahko takrat pod vplivom različnih čustev – imamo tremo, smo v pričakovanju novih doživetij, želimo si navdušiti, pustiti dober vtis, a notranje smo nemirni, nesigurni vase…
Prav zato je pomembno, da se pred dogodkom umirimo in pripravimo tudi na notranji ravni.
Kako doseči notranji mir?
Globoko dihanje: Pred vstopom v prostor si vzemite nekaj trenutkov za globoko dihanje. Počasni vdihi in izdihi umirijo srčni utrip in pomagajo sprostiti napetost. Sama to običajno naredim že kar v avtu, preden vstopim v prostor. Ali pa se, če je seveda lokacija ustrezna, umirim s pogledom v naravo, zazrem se v daljavo, naredim nekaj vdihov in izdihov, da čutim spremembo v svojem počutju.
Pozitivna vizualizacija: Predstavljajte si, kako samozavestno stopite v prostor in uspešno navežete stik. Ta miselna priprava zmanjša negotovost. Sama vizualiziram zelo pogosto, praktično pred vsakim javnim nastopom. Govorim si stavke v sedanjem trenutku, kot da sem že v prostoru, na odru, pred publiko… Kako se takrat počutim, kakšna sem, kakšna je publika… Če tega ne govorim na glas, si pa vsaj zapišem in potem še vsaj 1x preberem.
Priprava na predstavitev: Če veste, kaj želite povedati, se boste občutili bolj samozavestno. Kratek uvod si lahko pripravite vnaprej in ga po potrebi prilagodite. Torej vzemite si čas za pripravo – napišite si že kak dan ali dva prej, kaj bi povedali. Preberite to na glas, povejte morda komu od bližnjih, prijateljici ali prijatelju.
Vaša telesna govorica šteje več kot besede.
Ravna hrbtenica, odprta drža (ne imeti sklenjenih rok ali rok v žepu!) in iskren nasmeh že na začetku vzpostavijo zaupanje.
1. Uvodna predstavitev naj bo kratka in jedrnata. V 30 sekundah povejte, kdo ste, kaj delate in kaj lahko ponudite. Namesto: „Sem Ana in delam v marketingu,“ recite: „Sem Ana, pomagam podjetjem povečati prepoznavnost skozi kreativne marketinške kampanje.“
2. Očesni stik in trden stisk roke. Ko spoznate novega sogovornika, ga poglejte v oči in ponudite odločen, a prijeten stisk roke. To izžareva samozavest in spoštovanje.
3. Kako si zapomniti ime? Ime sogovornika ponovite v pogovoru: „Veseli me, da sva se spoznala, Marko.“ Vizualizirajte si njegovo ime ali ga povežite z znano osebo. Če se vam oseba predstavi prva, si boste njeno ime lažje zapomnili tudi tako, da ga še preden poveste svoje ime, pozdravite in ponovite njegovo ime: “Pozdravljeni, Marko. Jaz sem Sabina.”
4. Postavljajte vprašanja in poslušajte. Uspešna predstavitev ni le govorjenje o sebi, temveč tudi zanimanje za sogovornika. Postavite odprta vprašanja, npr.: „Kaj vas je pritegnilo k temu projektu?“ ali pa “Imate tudi vi že kakšne izkušnje s tem?” Odvisno od teme pogovora, vsekakor.
5. Zaključek s povabilom k nadaljnjemu stiku. Ko se že nekaj časa pogovarjate, pa začutite dobro energijo in bi se s to osebo še želeli kdaj dobiti in poklepetati, ji to vsekakor lahko priznate, saj je iskrenost lepa lastnost in vsi radi slišimo dobre stvari in začutimo dobro energijo. Osebi lahko, če vidite, da je interes obojestranski, prijazno (in nevsiljivo!) ponudite vizitko ali povabite na kavo: „Z veseljem bi nadaljevala najin pogovor, lahko ostaneva v stiku?“