Vsakič, ko kje preberem, da je novo leto priložnost, da začnemo znova, za trenutek namrščim čelo in potem na glas povem – ali sama sebi ali ljudem, ki so ob meni: Vsak dan je priložnost za nove začetke. Ne glede na to, kateri dan v letu je.
Na nas je, da se odločimo – nadaljujemo začeto, kar nam nečesa ni uspelo dokončati dan, teden, mesec ali celo več mesecev prej, ali pa začnemo danes nekaj novega, začnemo pisati novo poglavje v življenju. Vsak dan. Sprememba letnice je praktično le sprememba na koledarju.
Je pa res, da je na začetku leta dobro imeti neke zapisane, jasno postavljene cilje. In da je načrtovanje pomembno. Tudi ko gre za komunikacijo in javno nastopanje.
Zakaj je načrtovanje ključno tudi pri komunikaciji?
Načrtovanje nam omogoča, da:
- bolje pripravimo svoje sporočilo,
- jasneje izrazimo svoje misli, in
- dosežemo želeni učinek pri občinstvu, sogovornikih ali ekipi.
Kar pomislite, vas morda v kratkem čaka letni razgovor? Morda kakšen pomemben sestanek, ali srečanje, ki bo lahko odločilno vplivalo na potek nadaljnjih aktivnosti v letu 2025? Ste si morda za enega od ciljev tega leta zastavili, da boste izboljšali svoj javni nastop? Da boste v komunikaciji bolj samozavestni, učinkovitejši? Da boste prijaznejši?
Prvi korak je vsekakor, da se na to pripravite.
Praktični nasveti za komunikacijsko načrtovanje:
- Postavite si cilj za vsak javni nastop, pogovor, sestanek. Kaj želite doseči? Kako želite, da se ljudje počutijo po tem?
- Določite ključna sporočila.Kaj je glavno sporočilo, ki ga želite poudariti? Poskrbite, da bo jasno in zapomnljivo. Če jih je več, imejte v mislih, da jih naj ne bo preveč, ker si ljudje prevelikega števila informacij ne morejo zapomniti oziroma lahko pride do napačne interpretacije, nerazumevanja.
- Premislite o možnih vprašanjih ali izzivih. Kako se lahko pripravite na nepričakovana vprašanja ali odzive?
Ni treba začeti z velikimi koraki. Včasih že manjše spremembe vodijo do pomembnih rezultatov.
Razmislite, kako bi lahko pri svojem izražanju, naj gre za pisanje, pogovor po telefonu ali komunikacijo iz oči v oči:
- uporabljali bolj pozitiven jezik, saj optimistične besede in izrazi ustvarjajo boljši vtis in gradijo zaupanje;
- zavestno upravljali svoj ton glasu, da bi vaše besede zvenele samozavestno, a prijazno;
- v govor vključili več premorov za poudarke in boljše razumevanje, saj tako omogočite sogovornikom, da lažje sledijo vašim mislim;
- postavljali odprta vprašanja in bi namesto vprašanj, na katera lahko sogovornik odgovori le z “da” ali “ne”, raje vprašali “Kaj menite o tem?” ali “Kako bi vi to rešili?” S tem bi spodbudili bolj poglobljeno komunikacijo;
- osredotočili se na poslušanje, saj aktivno poslušanje krepi odnose in omogoča boljše razumevanje. Namesto da razmišljate o naslednjem, kar boste povedali, se povsem posvetite sogovorniku;
- dodali osebni stik v pisno komunikacijo, saj lepa beseda lepo mesto najde, tudi v pisnih sporočilih. Vključite prijazno uvodno ali zaključilno vrstico v e-sporočila, kot je “Upam, da ste dobro!” ali “Želim vam uspešen dan!” To pokaže vašo skrb in izboljša ton komunikacije.
Izkoristite vsak dan za izboljšanje svojih komunikacijskih veščin
Ne glede na to, kakšne so bile vaše poti v letu 2024, upam, da so vas pripeljale do cilja. Pa tudi če ste včasih hodili po blatnih, makadamskih poteh, se vzpenjali in padali, šli čez kakšne ovinke in neznane poti. Priti do cilja vsekakor ni enostavno, je pa izziv in je doživetje, sploh če imate radi to, kar počnete.
Hvaležna sem vsakomur od vas, ki prebira te vrstice in se zanima za vsebine, o katerih pišem. Ne sme nam biti vseeno za našo komunikacijo in odnose.
Želim vam, da bi v letu 2025 nadaljevali začeto, če morda niste prišli do cilja, ali pa da boste ubrali novo pot, ki vas bo – sem prepričana, če boste vztrajni in če imate radi to, kar počnete, – pripeljala do zastavljenega cilja.
Ne pozabite:
Vsak dan je nova priložnost za rast. Ni vam treba čakati na popoln trenutek. Uporabite današnji dan, da izboljšate svojo komunikacijo.