Ko že misliš, da obvladaš, da ti je vse jasno in da boš končno uspel ljudem povedati, kaj počneš, kako jim lahko pomagaš, kaj jim lahko ponudiš… pa vidiš, da je spet toliko novega…. Ko hočeš ustvariti oglas, pa ne veš, kje in kako začeti ali končati, da bo res kar najbolje dosegel tvojo ciljno publiko… Ko objavljaš raznovrstne objave, slike in povezave do zanimivih člankov in za to porabiš precej časa, ker veš, da je pomembno biti prisoten na spletu vsaj na tedenski, če ne na dnevni bazi … pa vseeno ugotoviš, da ni pravega učinka. Ti je kaj znano?
V zadnjem letu dni sem prebrala na stotine člankov, začela z online izobraževanjem (Udemy Course – Social Media Marketing Certificate), ki ga bom dokončala v teh dneh, spremljala sem mnoge webinarje in se udeležila več seminarjev oz. delavnic. Vsakič znova si rečem: “To še zdaleč ni vse, še veliko dela me čaka! ” Zakaj? Zato, ker se v svetu modernih informacijskih tehnologij in družabnih omrežij stvari hitro spreminjajo in je treba, če želiš biti v koraku s časom, stalno stremeti k novim znanjem in veliko testirati, analizirati… Zavedam se, da le tako lahko tudi sama predavam na seminarjih ter svetujem svojim naročnikom, kako biti boljši in kako uspeti s promocijo na spletu.
Pri branju člankov ali pogovorih z ljudmi pa velikokrat naletim na dilemo, kako pogosto objavljati na Facebooku. Z namenom izpostavljam to najbolj priljubljeno omrežje, saj kot ugotavljam v zadnjih tednih na seminarjih in delavnicah, mnogo ljudi morda poleg FB-ja uporablja še Instagram, medtem ko imajo s Twitterjem ali Pinterestom zelo malo izkušenj ali pa sploh še niso seznanjeni s tem, kako ti dve omrežji funkcionirata.
Kvaliteta pred kvantiteto
Če si mislil, da bom v tem članku podala konkreten odgovor na to, kako pogosto in predvsem kdaj objavljati, da bo učinek z objavo na FB največji, si se zmotil. No, ali pa tudi ne. Odgovor je namreč na dlani – objavljaj takrat, ko je največ tvoje ciljne publike “online”, in tolikokrat, da bodo uporabniki še vedno seznanjeni z aktualnimi stvarmi, nikakor pa ne “preveč napadeni”. A bolj kot na to, kolikokrat objaviš, bodi pozoren na to, KAJ objaviš. Je vsebina prodajno naravnana ali koristna za uporabnika? Je zabavna ali sproža negativne občutke pri uporabnikih? Je povezana samo s tabo ali je usmerjena k uporabniku? Vse to je namreč še kako pomembno.
Testiraj in analiziraj, da boš dobil odgovor
Sploh pa je pri samih objavah pomembno, da znamo analizirati njihov doseg, učinkovitost. Si že kdaj kliknil/a na “Insights”, ki ti kot administratorju neke strani omogoča vpogled v to, katere objave dosegajo največji doseg, katere so največkrat všečkane objave, pri katerih objavah je prišlo do komunikacije z uporabniki? Je kdo od uporabnikov objavo delil na svojem osebnem profilu?
Nekateri upravljavci FB strani objavljajo vsakodnevno, tudi po večkrat. Spet druge FB strani nimajo vsakodnevnih svežih objav, temveč lahko zasledite objavo le vsak drugi ali tretji dan. Nekatere FB strani pa te en teden “zasipajo” z vsakodnevnimi večkratnimi objavami, naslednjih 14 dni (ali še več) pa o njih ni ne duha ne sluha. No, z gotovostjo lahko trdim, da tale zadnja strategija delovanja na FB ni dobra. Mi je pa pred nekaj dnevi ena od znank rekla, da ji gre na živce prav vsaka FB stran, ki objavlja vsakodnevno, češ da za to ni potrebe. Da je 1x ali 2x tedensko povsem dovolj, ker je na FB že tako ali tako preveč informacij in smo v življenju postali preveč “bombardirani” z vseh strani z reklamami, obvestili, opozorili itd. Veš kaj sem ji odvrnila? “Dopuščam možnost in izbiro odločitve. Še vedno lahko klikneš ‘unlike’.” In to sem tudi resno mislila. Kar je pri tem pogovoru s to znanko še najbolj zanimivo, je pa to, da je prav ta ista oseba na svojem profilu imela same deljene objave, nič avtorskega, cel kup nagradnih iger, delitev objav od drugih. In sem se vprašala: “V čem je pa smisel tovrstne uporabe FB-ja?”
Sama na svoji FB strani SABI ŠPORT včasih nalašč objavim več objav v enem dnevu, prav zato, da “merim” njihovo učinkovitost. Ali če se izrazim drugače – testiram, kateri tip objave bo najbolj privlačen uporabnikom, se bodo odzvali na fotografijo, na članek, ki ga objavim, ali na anketo, na primer? Prav tako z več objavami dnevno testiram, kdaj je najbolj primerno objavljati.
Razlogi, zakaj je na FB ustvarjena stran, so različni, tako kot so različna področja našega delovanja in ustvarjanja. Pri medijskih straneh bi bilo kar čudno, če bi imeli samo eno objavo na dan, se ti ne zdi? Konec koncev, mediji imajo nalogo obveščanja, zabave… Če gre denimo za FB stran nekega podjetja ali organizacije, ki deluje v javno dobro in na dnevni bazi svojega delovanja povezuje množico ljudi, bi bilo tudi premalo, če ne bi vsak dan objavili česa novega. Enako velja za javne osebnosti, na primer glasbenike, športnike in druge estradnike. Njihovih objav se sama vedno razveselim, saj običajno na svojih uradnih FB straneh objavijo kak lep utrinek iz njihovih zasebnih življenj, s snemanj intervjujev in podobno. V primeru raznih butikov, restavracij, trgovin ipd. pa je tako, da pravzaprav ni potrebe po vsakodnevnem objavljanju, saj se blagovna znamka ali neka (denimo storitvena) dejavnost promovira “od ust do ust”. Zadovoljen gost oziroma stranka, ki te priporoči drugim oziroma te javno pohvali, še vedno najboljša reklama.
Social Media Marketing je le en del marketinga
No, takšno je moje mnenje, pa tudi izkušnje z naročniki, ki jim pomagam pri promociji na spletu, kažejo na to, da si večina izbere strategijo delovanja, ki prinaša 3-4 objave tedensko ter vsake toliko časa kakšno sponzorirano objavo (“boost post”) ali s konkretnim razlogom oblikovan FB oglas. Seveda pa so te objave premišljene, načrtovane v smeri, da so uporabnikom čim bolj koristne, zanimive. In naročniki, s katerimi sodelujem na tak način, se še kako dobro zavedajo, da je Facebook le ena od možnosti gradnje imidža blagovne znamke in promocije, nikakor pa ne edina. Ali kot se sama rada izrazim – Social Media Marketing je le M od marketinga.
Kakšne so tvoje izkušnje z ustvarjanjem vsebin na Facebooku? Kako pogosto objavljaš ti in kje meniš, da je meja?
Sporoči svoj odgovor v komentar ali pa mi piši na: sabina.gosenca@gmail.com.