Velikokrat pri svetovanju naročnikom in na seminarjih izpostavljam, da je Social Media Marketing samo M od marketinga. Kar je res. Spletna stran pa je osnova. Poleg kontaktnih podatkov in predstavitve dejavnosti oziroma produktov v ospredje vse bolj stopa BLOG. Radi beremo zanimive zgodbe, ne maramo pa, da nam nekdo vsiljuje nakup nečesa, je tako? V nadaljevanju nekaj namigov, kako pisati čim boljše bloge.
Če ustvariš neko vsebino, ki jo želiš deliti z javnostjo, ti je seveda v interesu, da bodo ljudje res kliknili na povezavo in objavljen zapis prebrali, se nanj odzvali, ga delili po družabnih omrežjih. Kaj ti pomaga, če imaš pod objavo na Facebooku ali Twitterju npr. 20 všečkov, pa sta le ena ali dve osebi res prišli na tvojo spletno stran ter zapis prebrali? Marsikdo klikne na tvojo objavo zgolj zato, ker te pozna, ali pa želi z všečkanjem objave zbujati pozornost. A če pišeš blog z željo po tem, da javnost seznaniš s svojim delovanjem, je bolj kot karkoli pomembno, da bralec/ka dejansko prebere zapis do konca, se prijavi na e-novice in se seveda na tvojo spletno stran vrača.
Toda, kako to doseči, pri množici vsakodnevnih objav in obveznosti, zaradi katerih nam za dejansko branje zmanjkuje časa? Poleg nekaterih osnovnih načel za kakovostno kreativno pisanje sama še posebej zagovarjam PRISTNOST in ISKRENOST ter PRIPOVEDOVANJE ZGODBE (t.i. storytelling).
KAJ JE RAZLOG ZA PISANJE BLOGA?
Ko se lotiš pisanja, moraš vedeti, kakšen je tvoj namen oziroma cilj. Želiš z blogom zaupati širši javnosti, kaj se ti je zgodilo – torej bo tvoj blog neke vrste spletni dnevnik? Želiš dati nasvet glede kakšne stvari? Želiš deliti z bralci/kami osebno izkušnjo, ki bi morda še komu spremenila življenje? Bi rad z blogom opozoril na kakšne nevarnosti, nepravilnosti ali krivice, ki so se tebi ali komu od bližnjih zgodile? Ali pa je denimo namen bloga zgolj predstaviti nek nov produkt, dejavnost, delo, ki ga opravljaš? Ne glede na to, kakšen je tvoj odgovor, dober blog je tisti, kjer avtor že na začetku ve, o čem pisati (tematika) in komu naj bi bil blog namenjen (ciljna publika), hkrati pa pri bralcih ustvari občutek, da avtor resnično govori prav njim, vzbuja v njih čustva, jim pomaga pri kakšnem izzivu… In nenazadnje, pa ne najmanj pomembno – razlog za pisanje ni (in ne sme!) biti zaslužek. To je lahko le končni rezultat oziroma posledica tega, da je blog res zanimiv.
PRIVLAČEN NASLOV
Le-ta naj vsebuje ključne besede, ki so pomembne tudi zaradi SEO optimizacije (Search Engine Optimization). Priporočljivo je, da v naslovu že ponudiš bralcu/ki rešitev njegovega problema, izziva… Če gre za bolj oseben blog, pa lahko ostaneš malce skrivnosten glede vsebine, a vseeno pritegneš pozornost z besedami kot so na primer: skrivnost, upanje, moč, zabava, zanimiv, odločilen,…
ZANIMIV UVOD
Zaradi hitrega tempa življenja, ki ga živimo, večina ljudi nima časa brati dolgih tekstov, mnoge stvari bolj ali manj preletimo, do konca pa nek članek prebere le en del javnosti. Zato poskrbi, da boš že v uvodu nakazal/a tisto dodano vrednost, zaradi katere se splača brati do konca…
KAKOVOSTNA FOTOGRAFIJA in PODPIS POD NJO – Pri blogih je podobno kot pri člankih v tiskanih medijih: Kaj opaziš najprej? Fotografijo in naslov, kajne? Če te prepričata, prebereš uvod… potem pa… No, tudi podpis pod sliko je pomemben, super je, če navedeš kak citat ali konkretno informacijo, ne zgolj naštevanje oseb, ki so na sliki (in si sledijo od leve proti desni). Sploh je pomembna slika tudi s tega vidika, da če bralec deli članek na družabnih omrežjih, da je fotka, ki se ob članku prikazuje, res kakovostna, zanimiva. Vzbudi čustva ali pusti človeka “praznega”?
NAROBE OBRNJENA PIRAMIDA – Podobno kot pri pisanju piar člankov ali pri ustvarjanju novinarskih prispevkov (člankov), tudi pri bloganju velja, da je treba najbolj pomembne informacije izpostaviti na začetku, s čimer se izogneš temu, da bi bralec/ka, v kolikor bloga ne prebere do konca, izpustil/a kakšno pomembno stvar.
Vsekakor pa je dobro, da zapis zaključiš z nekim pozivom k akciji (call-to-action), kjer bralca spodbudiš k akciji. Na primer: “Sporoči svoje izkušnje!” ali “Razmisli, ukrepaj in pogumno naredi korak naprej na poti k zastavljenim ciljem. Pa sporoči, kako napreduješ!” ali na primer: “Si tudi ti doživel kaj podobnega? Kako si rešil nastalo situacijo? Sporoči nam v komentar!” in tudi to lahko pride še kako prav na koncu: “Bi rad še več namigov ali nasvetov. Prijavi se na e-novice ali mi piši na e-mail naslov…”
NAVDUŠI Z ZGODBO!
Za razliko od zgornje točke lahko seveda blog pišeš tudi kot da pripoveduješ zgodbo, bralca pa stalno držiš “v napetosti” oziroma pri njem vzbujaš zanimanje, da bere dalje. Podobno kot pri filmu… vsak odstavek, vsako poglavje, je lahko scena zase.
NE ZAVLAČUJ IN NE NAKLADAJ BREZVEZE!
Velikokrat se zgodi, da v kakšnem blogu zasledimo ponavljanje enih in istih stvari, samo z drugimi besedami… ali pa pisec pretirano rad uporablja tako imenovana “mašila”, ki samemu tekstu ne prinesejo dodane vrednosti, ga pa seveda naredijo daljšega. Seveda, tudi to drži, da vsakdo pač ni nadarjen za pisanje, morda nima dovolj besednega zaklada… a tudi tu velja znani rek – VAJA DELA MOJSTRA. Če si med tistimi, ki niso vajeni kreativnega pisanja, ti svetujem, da tekst, ko ga napišeš, vsaj še 2x prebereš – enkrat potiho in enkrat na glas. Zakaj? Zato, ker boš (to ti zagotavljam, iz lastnih izkušenj) našel/a napake, morda dobil/a ideje, kako nekaj napisati drugače, lahko da si boš ob enem odstavku zaželel/a še kaj dodati, ali pa boš ugotovil/a, da se preveč ponavljaš in boš lahko izbrisal/a odvečne besede oziroma stavke, ki samemu besedilu ne prinašajo nobene dodane vrednosti.
UPORABLJAJ ODSTAVKE, PODNASLOVE, INFOGRAFIKO
Ja, tudi to je pomembno, saj ti ni vseeno, kako tvoj blog izgleda in kako se bere. Tudi če gre za daljši tekst, ga je nedvomno laže prebrati, če so vmes podnaslovi, odstavki, slike… Tudi številke je lepše imeti zbrane v neki tabeli ali na grafu, kot pa v samem besedilu naštevati kvantitativne podatke, je tako?
ČUSTVA, RESNICA IN PRISTNOST
Že večkrat izpostavljeno – posel delamo ljudje. In ljudje smo čustvena bitja. Ne pozabi torej na to, da so najbolj zanimivi blogi tisti, kjer bralec dejansko začuti osebo, ki piše, se vživi v situacijo, se poistoveti, morda obudi spomine na podobne dogodke iz lastnega življenja… Če v blogu pišeš nekaj, kar ni del tebe ali tvojega življenja, pa zgolj hočeš izpasti pameten/a ali zanimiv/a, bo bralec/ka to prej ali slej začutil/a.
VZPOSTAVI KOMUNIKACIJO NA DRUŽABNIH OMREŽJIH
Če si želiš, da bi tvoj blog prebralo večje število ljudi, ga bo treba seveda nekako promovirati, a ne? V času številnih sodobnih medijev, družabnih omrežij, to res ni težko. Premisli pa, kdaj objaviti blog, kdaj ga deliti na katerem družabnem omrežju (ni treba takoj po objavi razposlat na vse možne naslove in delit povsod po spletu)…
Če si prispel/a do tukaj, potem lahko rečem:”HVALA!” in čestitam sama sebi, ker mi je uspelo pritegniti tvojo pozornost vse do zadnjega dela tega zapisa! 🙂 V kolikor si glede kakšnega bloga ali objave na spletni strani oziroma družabnih omrežjih v dilemi, ali pa potrebuješ pomoč pri ustvarjanju blogov, morda lektoriranju ali oblikovanju le-teh, mi piši ali pokliči.
SKUPAJ ZMOREMO VEČ.