Kdo ima najboljšo gostinsko ponudbo v mestu? Kateri fitnes je najboljši? Kateri kozmetični salon najbolje poskrbi zate? Prepričana sem, da če bi ta vprašanja zastavila desetim ljudem, bi dobila vsaj 9, če ne kar 10 različnih odgovorov. Tudi če ti ljudje prihajajo iz istega kraja, sem prepričana, da odgovori ne bi bili enaki. Kar daje jasno vedeti – LJUDJE smo tisti, ki DELAMO POSEL.
In ko slišim radijski oglas ali prebiram promocijske objave, kjer nekdo zase pravi, da je najboljši, zavijem z očmi. Ja, priznam. Take reklame so najslabše in me nikakor ne prepričajo. Pa tebe?
Najboljša reklama je še vedno priporočilo. Kdor dela dobro, pa ve, da je lahko še boljši, ne bo oblikoval reklame, v kateri bo trdil, da je naj, temveč bo izpostavil VREDNOTE, zaradi katerih ga/jo uporabniki (stranke) še bolj cenijo. Ja, prav to – kakšne vrednote te vodijo pri delu, zakaj sploh opravljaš neko storitev, kako se počutijo ljudje, ki te obiščejo… to so vprašanja, ki govorijo o tem, ali si dober, boljši, najboljši… In vedno je prostor za izboljšave in napredek. Vedno.
Pri svojem delu stalno analiziram sebe, sprašujem ljudi, s katerimi sodelujem, kaj jim je všeč in kaj ne, želim dobiti njihov “feedback” (povratne informacije), želim začutit njihovo vizijo, izvedeti, kako razmišljajo, kakšni so njihovi kratkoročni in dolgoročni cilji. Če nekdo ne ve, je to slab znak. Ker ne moreš graditi uspeha brez trdnih temeljev. In le-ti se seveda začnejo z jasno zastavljenimi cilji in vizijo.
Zato v premislek tudi tebi, ki se bodisi lotevaš novega projekta, morda šele delaš prve korake po podjetniški poti, ali pa že dlje časa deluješ na področju podjetništva: ko ustvarjaš promocijske objave, ko se predstavljaš javnosti, ko načrtuješ nove oglaševalske kampanje, se vprašaj: Kakšne koristi imajo ljudje, če me obiščejo, če sodelujejo z mano, če kupijo moj izdelek? Sem jim nekaj prodal in jim narisal nasmeh na obraz? Se vračajo k meni ali poiščejo raje druge ponudnike tovrstnih storitev oziroma produktov? Kako sem lahko še boljši?