Zdaj že poznaš razliko med FB osebnim profilom in FB stranjo, kajne? Na FB strani lahko načrtuješ objave za več dni ali celo tednov vnaprej, lahko kreiraš FB oglase, vse objave so javne… Toda tudi na FB straneh veljajo določena »pravila igre«, ki jih je vredno upoštevati, če želiš uspeti na dolgi rok.
Ena od pogostih napak, ki jo opazim pri ljudeh, ki ustvarijo novo FB stran, je, da komaj so jo ustvarili, že vabijo ljudi, da jo všečkajo. So tako zelo neučakani? So ponosni, da so ustvarili nekaj novega? Želijo hitro pridobiti všečke in se pohvaliti s tem še drugim? No, sama se vedno, ko dobim vabilo za všečkanje neke FB strani, odločim na podlagi tega, kakšna je vsebina te strani. Je to področje, ki me zanima ali bi me utegnilo zanimati v bližnji prihodnosti? Ima ta FB stran sploh kakšno konkretno vsebino? Je na njej polno oglasov za akcije, popuste itd., ali dejansko stran nudi koristne in zanimive informacije?
Ja, vse to šteje. In verjemi mi, ko stisnem LIKE, je to zato, ker mi je stran (produkt, blagovna znamka, organizacija) res všeč in vsakodnevno želim spremljati, kaj se na njej dogaja, včasih pa tudi kaj kupim. Nikdar ne kliknem gumba »všeč mi je« zato, ker mi je vabilo pač poslal/a prijatelj/ica, saj s tem ne bi naredila prav velike usluge. Število všečkov pač že dolgo ne šteje več… če le-ti niso pridobljeni s strani tistih, ki so dejansko zainteresirani za nakup, naročilo, sodelovanje… Pri množici vseh informacij in poplavi raznovrstnih objav na FB sem res naredila eno mejo in selekcijo, kakšne objave želim spremljati in kakšnih ne.
To je moja odločitev. Ni nujno, da se z njo strinjaš, niti ne pričakujem, da bodo vsi ljudje razmišljali tako kot jaz. To bi bila utopija. Se mi zdi pa prav, da povem, glede na to, da se s svetovanjem in izobraževanjem na področju družabnih medijev in odnosov z javnostmi ukvarjam profesionalno.
V nadaljevanju pa še nekaj namigov, zakaj se nekateri ljudje odločijo, da ne bodo všečkali strani oziroma sčasoma, ko spremljajo objave na eni strani, kliknejo »unlike«:
- PREVEČ SAMOPROMOCIJE IN PRODAJE
Tako imenovani »PUSH MARKETING« je strup za FB strani. Zakaj? Zato, ker nihče ni na FB zato, da bi spremljal samo oglase, najave akcij, popustov itd. Facebook je z razlogom najbolj priljubljeno družabno omrežje, ljudje si želijo sprostitve, zabave, komunikacije s prijatelji, informacij, ki jim lahko polepšajo dan…Nič ni narobe, če kdaj pa kdaj objaviš kaj v zvezi s tem, kaj prodajaš, kakšno storitev nudiš itd., a v tem primeru je bolje, če se odločiš za FB oglas ali sponzorirano objavo, ne pa, da vsakodnevno objavljaš prodajno naravnane vsebine ali da ljudi stalno vabiš v svojo spletno trgovino ali na spletno stran, kjer ponujaš svoje storitve.
Za FB strani je precej bolj primeren t.i. »PULL MARKETING« – kar pomeni, skozi različne članke, zabavne fotografije, bloge, foto albume itd. dejansko sporočaš javnosti, kaj počneš, nudiš jim koristne in zabavne vsebine, ki so sicer del tvojega posla in posledično lahko pripeljejo do novih kupcev/strank/poslovnih partnerjev.
- OBLIKA IN VSEBINA OBJAV JE PREVEČ ENOLIČNA.
Ko pogledaš objave na svoji FB strani ali na drugih FB straneh, kaj najprej opaziš? Fotografije in video posnetke, kajne? Je fajn, če na časovnici vidiš stalno iste ali podobne fotografije, deljenje enih in istih reklam ali nagradnih iger, stalno ponavljanje enakih statusov ipd.? Bi rekla, da ne. Torej – poskrbi, da bodo objave raznolike.
Vredno je upoštevati bodisi pravilo 80/20 (od desetih objav jih je 8 zabavnih, informativnih, prisrčnih… 2 objavi pa sta prodajno usmerjeni), ali še bolje pravilo 70/20/10. Pri slednjem to pomeni – primer 10-ih objav: 7 objav je zabavno-informativnega značaja , 2 objavi sta deljeni od kakšne druge osebe, FB strani (npr. članki ali slike od drugih), 1 objava pa je prodajno naravnana (oglas, najava popustov, akcije).
- PRETIRANO POGOSTO OBJAVLJANJE
Saj veš, kako pravijo… manj je več. No, ne bom rekla, kaj je preveč. Nekaterim je dovolj 1x na dan, drugi pravijo, da so idealne 2-3 objave dnevno, sama pa pravim tako: Če so objave zabavne, zanimive, če objavljaš kakovostne fotografije, članke, ki nudijo ljudem veliko koristnega (bodisi po strokovni plati bodisi zgolj polepšajo dan), ni nič narobe, če je več objav dnevno. Pomembno je, da se ljudje na objave odzovejo, komentirajo, delijo kakšno sliko. Če tega ni, je več objav dnevno nepotrebnih oziroma se je treba vprašati, kaj je z objavami narobe, da ni komunikacije s FB uporabniki. Vsekakor pa ne vidim razloga za več kot 5 objav dnevno.
Vsaka FB stran je svojevrstna, ima svojo ciljno publiko. Zato testiraj in analiziraj, spremljaj statistiko obiska, preverjaj, katere objave dosežejo večji »reach« in »engagement« kot druge… Tako kot pri vsaki stvari je namreč tudi na FB pomembno, da poznaš svoje stranke ali potencialne kupce, naročnike.
- PREMALO OBJAV
Če je preveč, ni dobro, če je premalo, pa tudi ne. Ljudje smo na FB praktično vsak dan, večkrat, vsaj za nekaj minut. Torej če na FB strani več dni zapored ni nobene objave, ali še huje, če en teden ali dva ne objaviš ničesar, je to na FB skorajda tako, kot da si s poslom zaključil. Konkurenca na trgu pa je prisotna, kajne? Pa tudi ljudje, ki so všečkali tvojo stran, so to storili zato, da bodo spremljali, kaj dogaja, mar ne?
Če ti primanjkuje časa, obstajajo različne aplikacije, kjer lahko nastaviš objave za več dni ali celo tednov vnaprej, sploh če veš, da te čaka veliko drugega dela ali morda celo potovanje.
- NEPRIMERNO OBNAŠANJE
Tvoje frustracije, nezadovoljstva, kritike in podobno niso primerne za objave na tvoji FB strani. No, niti na FB osebne profile ne sodijo, čeprav je včasih dobro opozoriti na kakšne napake, pomanjkljivosti itd. Verjetno pa si ne želiš, da bi ljudje ob branju tvojih statusov zaznavali slabo voljo, nemir, stres… Če boš imel/a na FB strani take objave, bo to prej slaba reklama zate. Saj veš, kako pravijo – to, kar govoriš o drugih, pove veliko o tebi.
Zato – naj bodo tvoje objave prijazne, spodbudne, koristne, ne uporabljaj kletvic, ne obrekuj…
Če imaš glede ustvarjanja vsebin za Facebook še kakšno vprašanje, pa mi piši. Lahko dodaš komentar ali pa se mi javiš preko e-pošte: sabina.gosenca@gmail.com.