Ko sem si julija 2011 ustvarila profil na Twitterju, priznam, da nisem imela prave predstave o tem, zakaj to počnem oziroma koliko bo narasel njegov pomen v le nekaj letih. Potem, ko sem bila septembra na EuroBasketu v Litvi, v domačih krajih pa sem še vedno delala kot športna novinarka in animatorka, se je pokazalo, da je Twitter precej močnejše orodje oziroma medij, ko gre za informiranje o dogajanju na športnih prizoriščih, v času izrednih dogodkov, volitev itd. Tudi vse več znanih obrazov se je pridružilo Twitterju. In danes… ni ga dneva, da ne bi vsaj enkrat tvitnila, ali če želiš slovenski izraz (ki pa mi res čudno zveni) – “čivknila”. Twitter je poleg Facebooka, Instagrama in LinkedIna meni v marsičem spremenil življenje…
KAJ JE TWITTER?
Jon Smith & Jose Llinares sta v svoji knjigi “Obladujte tržišče s Twitterjem” takole opisala to družabno omrežje: “Povej svetu v največ 140 znakih, kaj počneš oziroma kako razmišljaš, in iz največ 140 znakov razberi, kaj počne svet. Tako preprosto, pa vendar neverjetno učinkovito.”
Hkrati pa sta dodala, da je Twitter je kot turistična pašteta med spletnimi aplikacijami – revolucionaren za vse, ki mu zvesto sledijo, ali za kar nekaj obrekovalcev enostavno neumen.
Twitter je v prvi vrsti odprta oblika komunikacije med uporabniki, zato so vse posodobitve javne in jih lahko vidijo vsi obiskovalci vašega profila, saj jim objavljene informacije morda koristijo. Je pa možno posodobitvam dodati oznako zasebno. V tem primeru uporabniki posodobitve vidijo le, če odobrite njihovo prošnjo za dovoljenje.
POSTOPEK REGISTRACIJE:
- twitter.com
- uporabniško ime (vzdevek, celotno ime in priimek, ime podjetja, blagovne znamke), uporabite lahko tudi podčrtaje in vezaje
- Twitter vas vpraša po e-poštnem naslovu in zahteva, da ustvarite geslo
- Začnite slediti ljudem (mnogi vam bodo sledili nazaj) in obvestite prijatelje, poslovne partnerje itd., da ste prisotni tudi na Twitterju
- Seznam stikov (ljudi, ki jim sledite), lahko kadarkoli spremenite in uporabnike po želji dodate ali izbrišete.
- Ustvarite svoj življenjepis (manj kot 160 znakov) – manj je več!
- Naložite svojo sliko
- Življenjepis lahko dopolnite z naslovom URL spletnega mesta, če ga imate (spletna stran).
Sledenje in sledilci (following, followers):
- Sledite osebam, ki jim želite prisluhniti, medijem, ki jih radi spremljate, organizacijam, ki so vam zanimive… a vedite, dohodni twiti se kar vrstijo in večim, ko boste sledili, več informacij boste deležni. Vprašajte se, če to res želite?
- Uporabnik, ki mu začnete slediti, bo po e-pošti obveščen, da ima novega sledilca. Zdaj vas lahko preveri in se odloči, ali bo tudi on sledil vam.
- Pošiljate lahko tudi zasebna sporočila (Direct Message), ki so prav tako omejena na 140 znakov.
- Retweet: posredovanje vsebin, ki ste jih opazili pri katerem od uporabnikov, in jih želite deliti z vsemi, ki sledijo vam.
- Hashtagi oziroma označevanje
UČINKOVITO »TWEETANJE«
Twitter je mnogim še vedno neznanka, nekaterim pa sestavni del brandinga in promocije. Intimne podrobnosti o vaših navadah ali denimo kaj ste jedli za kosilo ali večerjo morda zanimajo vaše prijatelje ali celo nekaj sodelavcev v službi, ne pa preostalega sveta. Twitter je marsikaj, ni pa Facebook.
Če so vaši tviti vedno namenjeni samo majhnemu deležu vaših sledilcev, ostali z vašimi tviti nič ne pridobijo in vam bodo tako prej ali slej nehali slediti. Pri tvitanju zato bodite raznovrstni, vedno imejte pri tem v mislih svoje občinstvo.
Nekaj nasvetov, kako pridobiti več sledilcev:
- Vedno navedite najbolj relevantno informacijo o sebi: življenjepis, slika in oblika strani morajo izražati to, kar sporočate na profilni strani.
- Račun na Twitterju navedite tudi na drugih spletnih mestih – vaši spletni strani, FB, LinkedIn itd.
- Dodajte Twitter tudi na svojo vizitko
- Učite se od uporabnikov, ki objavljajo podobne vsebine, ali podjetij z enako poslovno dejavnostjo – če imajo več sledilcev, jim sledite in ugotovite, kaj in kako pogosto objavljajo ter o čem pravzaprav tweetajo. Ali lahko to in še več ponudite svojim sledilcem tudi vi?
- Bodite pozorni na to, koliko ljudi se vam je odločilo slediti. Kdo so ti ljudje?
- Ne sprašujte se, kaj počnem? Raje se vprašajte, kakšni tweeti bi bili koristni.
- Ne pozabite na »Priljubljene« (Favourites): štejejo majhne stvari in vaši priljubljeni tweeti povedo mnogo o vas, hkrati pa je to odličen način, da z drugimi delite informacije, ki se vam zdijo pomembne.
Ne vrsti se vse okoli vas. Tudi komunikacija na Twitterju poteka v obeh smereh, zato posvetite pol svojega časa na Twitterju branju drugih objav.
»Facebook so ljudje, ki ste jih poznali. Twitter so ljudje, ki bi jih želeli spoznati.« (Patty Flynn na Twitterju)
ALI JE TWITTER PRIMEREN ZA MOJE PODJETJE?
Odgovor je preprost DA. Ne glede na to, kaj prodajate ali katero storitev ponujate, vedno obstaja način, kako lahko uporabite Twitter, naj bo to znotraj podjetja ali v javnosti. Twitter je v prvi vrsti sredstvo za komunikacijo, s katerim lahko prepoznate (potencialne) stranke ter z njimi sodelujete.
V mislih pa vedno imejte, ne le kakšen račun želite ustvariti, temveč kako boste podobo na Twitterju vzdrževali – težje kot ustvariti račun je zagotoviti, da bo zaživel.
Komunikacija na Twitterju podjetjem pomaga pri:
- Izboljšanju storitev
- Posredovanju informacij
- Odzivanju na kritiko
- Pridobivanju povratnih informacij in predlogov strank
- BODITE OSEBNI.
- Z UPORABNIKOM SE POGOVARJAJTE V NJEGOVEM JEZIKU.
- BODITE PRIPRAVLJENI NA KRITIKO.
- NE POZABITE, DA JE TWITTER DEL SKUPNOSTI – pokažite spoštovanje.
- POSREDUJTE INFORMACIJE oz. SPOROČILA.
- NE OBJAVLJAJTE ZGOLJ OGLAŠEVALSKIH SPOROČIL, TEMVEČ USTVARITE PRIMERNE VSEBINE, NA KATERE SE BO OBČINSTVO LAHKO ODZVALO.
- V TWEETE VKLJUČUJTE POVEZAVE S SKRAJŠANIMI URL NASLOVI.
In če vas še nisem prepričala – morda vas bodo naslednje številke (podatki so iz leta 2014 – Udemy Online Course): povprečen uporabnik Twitterja je star 39 let, priporočila s strani sledilcev na Twitterju so pogostejša kot v primeru FB uporabnikov, več kot 500 milijonov tvitov je objavljenih dnevno…